Szwedzka współpraca
Treść
Podpisanie Porozumienia o Współpracy Miast Bliźniaczych
pomiędzy samorządem Miasta Jordanowa, a samorządem Miasta Askersund
W dniach 17-21 września 2003 r. delegacja z miasta Jordanowa na czele z Przewodniczącą Rady Miasta Panią Kazimierą Czarniak oraz Burmistrzem Miasta mgr inż. Zbigniewem Kołatem przebywała w zaprzyjaźnionym szwedzkim mieście Askersund. Członkami delegacji byli też: mgr Jan Hanusiak Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Pani Marzena Mieziewska-Drobny jako tłumacz. Wyjazd ten związany był z uczestnictwem Jordanowa w Targach na których nasze miasto zaprezentowało swoje walory turystyczne, kulturalne, ofertę poszczególnych firm oraz zakładów pracy, a także ofertę związaną ze szkolnictwem. Na targach zaprezentowało się także oprócz gospodarza, czyli gminy Askersund, niewielkie miasteczko Eura leżące w Finlandii, zaprzyjaźnione z miastem Askersund od 40 lat.
Ostatnie takie targi były zorganizowane przez gminę Askersund w 1999 r. Targi umożliwiają zaprezentowanie się wszystkim lokalnym firmom i zakładom pracy, a jest ich w Askersund ok. 400, a także bankom oraz innym organizacjom.
Podczas wizyty zostało podpisane Porozumienie o Współpracy Miast Bliźniaczych pomiędzy samorządem Miasta Jordanowa a samorządem Miasta Askersund.
Celem współpracy ma być:
-promowanie przyjaźni i porozumienia pomiędzy obydwoma samorządami
-wymiana wiedzy oraz doświadczeń lokalnych władz
-stworzenie mieszkańcom obu miast sposobności do wymiany wiedzy i doświadczeń w różnych dziedzinach.
Wymiana może być organizowana pomiędzy członkami lokalnych władz, urzędnikami, klasami szkół, jak również innymi organizacjami, firmami i zakładami przemysłowymi.
Może ona być realizowana w takich dziedzinach jak: kultura, edukacja, ochrona środowiska, sport i turystyka. Każdego roku samorządy obu bliźniaczych miast opracują szczegółowy program wymiany.
W I kwartale przyszłego roku Miasto Jordanów będzie gościć delegację z Miasta Askersund. Zostanie wtedy podpisany dodatek do Porozumienia o współpracy. Będzie on zawierał ustalenia dotyczące rozliczenia kosztów podróży i pobytu związanych z wymianą pomiędzy obu samorządami.
Miasto Jordanów współpracuje z Miastem Askersund już od 15 lat, ale dopiero w tym roku zostało podpisane Porozumienie, które umożliwi obu miastom wymianę doświadczeń oraz konkretną współpracę, szczególnie w takich dziedzinach jak edukacja, kultura czy turystyka. Porozumienie o współpracy miast bliźniaczych umożliwi też naszemu miastu pozyskiwanie środków z funduszy Unii Europejskiej, która już od wielu lat wspiera takie działania.
Gmina Askersund liczy ok. 11.5 tys. mieszkańców. W skład gminy wchodzi Miasto Askersund oraz niewielkie miejscowości i wsie położone nad jeziorem Vattern, drugim pod względem wielkości jeziorem w Szwecji. Jezioro to znane jest też z bardzo czystej, posiadającej właściwości zdrowotne wody.
Ze względu na swoje malownicze położenie, walory klimatyczne oraz wiele innych atrakcji Askersund jest odwiedzany przez wielu turystów.
Autor: m.m-d.