Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dni Ziemi Jordanowskiej - 2004

Treść

Grubo ponad tysiąc osób bawiło się w weekend w Jordanowie, podczas konkursów, festynu, zabaw i występów, odbywających się w ramach „Dni Ziemi Jordanowskiej", dwudniowej imprezy zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury. Za to, że
„w sumie w zgodzie, bez większych politycznych zamierzeń, bez złości politycznej, potrafimy współpracować i coś w tym mieście tworzyć" - dziękował w niedzielę mieszkańcom miasta burmistrz Jordanowa Zbigniew Kołat.
Odchody rozpoczęty się w sobotę. Pierwszy dzień zdominowały rozgrywki sportowo-rozrywkowe. Dla dzieci zorganizowano konkursy, dorośli grali w piłkę,
a wieczorem, razem z młodzieżą, bawili się na festynie zorganizowanym przez klub sportowy Jordan". Niedziela była dniem uroczystym. Rozpoczęła się mszą świętą
w miejscowym kościele odprawiona w intencji mieszkańców miasta. Po nabożeństwie uroczystości przeniosły się na Rynek, gdzie odbyło się wręczenie wieńca dożynkowego i chleba burmistrzowi miasta.
Właśnie w takim dniu jak dzisiaj, w tym miejscu, pokazujemy, ze jesteśmy jedną rodziną, jordanowskim małym światem, małą ojczyzna, która jest różna, która składa się z różnych ludzi, różnych temperamentów, poglądów politycznych, ale składa się w zespół, który pracuje dla tej ziemi, dla tego miasta, dla siebie - mówił w niedzielę na Rynku do mieszkańców miasta burmistrz Zbigniew Kołat.
Tradycją już jest, ze podczas Dni Ziemi Jordanowskiej wręczane są odznaczenie regionalne Zasłużony dla Ziemi Jordanowskiej. W tym roku otrzymali je: aspirant sztabowy Andrzej Gwiazdonik, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Jordanowie; inż. Jerzy Janik, prezes zarządu spółki „Valvex"; ks. prof. Jan Kracik, wykładowca Papieskiej Akademii Teologicznej, absolwent jordanowskiego liceum, przyjaciel miasta; nadbrygadier Wiesław Leśniakiewicz, strażak, w stopniu generała, komendant wojewódzki Mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej; mgr Andrzej Walas, polonista, zasłużony pedagog i wychowawca; dr Wit Wojtowicz, inicjator współpracy Jordanowa ze szwedzkimi miastami.
Gośćmi specjalnymi sobotnio-niedzielnych uroczystości byli młodzi Szwedzi
z Askersund, zaprzyjaźnionego miasta z którym Jordanów, z sukcesami, współpracuje od dłuższego czasu. Do Polski przyjechali Rikard Aslund - kierownik Wydziału Kultury w gminie Askersund, Jan Gustafsson - dyrektor Szkoły Muzycznej oraz nauczyciele muzyki, śpiewu i plastyki — Kristina Olausson i Jan Runback.
Po południu na Rynku otwarta została wystawa prac młodzieży z Jordanowa
i Askersund, będącą efektem wspólnych warsztatów plastycznych. Efektem kilku-dniowej współpracy młodzieży z obu miasta był również wspólny koncert dla mieszkańców miasta. Szwedzi bardzko spodobali się jordanowianom i swoimi umiejętnościami zrobili duże wrażenie.
Późnym popołudniem rozpoczęła się część rozrywkowa. Do późnej nocy mieszkańcy miasta oraz okolicznych wsi bawili się na Rynku przy muzyce zespołów popowych i rokowych.
Impreza się udała. Bawiły się tłumy. Nie było żadnych incydentów. Co roku jest coraz lepiej — podsumował dwudniowe obchody Jan Hanusiak, dyrektor MOK-u.

Autor: rom

Tagi: dzj